Jednoaktówki po śląsku, dzieła w języku nielegalnym, nasze jednoaktówki, chociaż słowo „jednoaktówka” brzmi nader skromnie, są niezwykłym przedsięwzięciem wyrażenia woli mocy śląskiej mowy; każda jednoaktówka to ważny akt wyrażenia tożsamości śląskiej oraz bezbrzeżnej miłości do tego, co nas otacza – pisał we wstępie do zeszłorocznego wydania „Jednoaktówek po śląsku” nasz juror prof. Zbigniew Kadłubek.
Dlatego miło nam ogłosić, że rozpoczynamy 14. edycję konkursu na „Jednoaktówkę po śląsku”. Jak zawsze szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie Państwo na tej stronie internetowej w zakładce zgłoś pracę/regulamin. Zwracamy uwagę, że dokonaliśmy niewielkiej zmiany, która doprecyzowała zasady. Otóż nadal czekamy na prace w języku śląskim, które mają 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Ale maszynopis powinien spełniać następujące wymagania: program Word, format A4, czcionka Times New Roman, wielkość 12 pkt, odstępy między wierszami 1,5,
Podobnie jak w zeszłym roku przyjmujemy prace tylko w wersji elektronicznej. Niezbędne załączniki prosimy zeskanować i podpiąć z tekstem jednoaktówki do maila. UWAGA: W JEDNOAKTÓWCE MOGĄ SIĘ POJAWIĆ MAKSYMALNIE 4 POSTACI.
Na prace czekamy do 15 listopada. 10 najlepszych wybierze pod koniec listopada jury w składzie: Zbigniew Kadłubek – profesor Uniwersytetu Śląskiego, Mirosław Neinert – dyrektor Teatru Korez; Waldemar Szymczyk – dyrektor wydawniczy Imago Public Relations oraz Piotr Zaczkowski – dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.
Uroczystą galę z udziałem publiczności planujemy na 12 grudnia w Teatrze Korez. O szczegółach jeszcze poinformujemy. Podobnie jak w poprzednich latach w formie drukowanej ukaże się zbiór najlepszych prac z konkursu w roku 2023.
Organizatorami konkursu są Imago Public Relations, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz katowicka redakcja „Gazety Wyborczej”.